هیولا دندان های خود را نشان میدهد

  • خپرول: ۲۷ حمل ۱۳۹۸
  • نوملړ: صدای روسیه
  • د خبر شميره: 112869

وسایل عظیم در اراضی صحرایی شبیه اراضی مریخ در سلسله کوه های اندیز در چیلی، در قله یکی از آتشفشان های خاموش شده مکسیکو، در روی مسیر سکی بازی در سییرا-نیواد در اسپانیا، در کوتل کوهستانی پوشیده از نباتات در اریزونا، در کوه مااونا-کیا در هاوایی و در قطب جنوبی جابجا گردیده اند.

کاسه های همه این تلسکوپ های عظیم به نقطه بسیار کوچک در صورت فلکی قوس توجیه شده بودند. ستاره شناسان مدتها قبل پیشبینی میکردند که در آنجا، در مرکز کهکشان ما، در فاصله ۲۶ هزار سال نوری، سیاه چاله بنام قوس A قرار دارد. طبق ارزیابی دانشمندان این سیاه چاله ۳،۴ میلیون بار از آفتاب ما سنگین تر است. به دور این محل «آستین های» فنرمانند کهکشان رشد میکنند. طی ده ها سال این راز باقی مانده بود: مردم تا هنوز هیچگاهی هیچ یک از سیاه چاله ها را مستقیماً نه دیده بودند و تا به حال آنها فقط به اساس نشانه های غیرمستقیم موجودیت این چیزهای حیرت انگیز را پیشبینی میکردند.

هیولا دندان های خود را نشان میدهد

رو در رو با سیاه چاله

آنتن های پارابولیک ساعت ها این منطقه را در مرکز کهکشان تحت مراقبت قرار داده بود. قبل از این آنها مرکز کهکشان دیگر، هنوز هم دورتر بنام М۸۷ تحقیق میکرد. پیشبینی میشود که در آنجا سیاه چاله هنوز هم عظیم تر پنهان شده است.

پنج روز مشاهدات به وسیله مجتمع تیلسکوپ ها، بنام به اصطلاح «تیلسکوپ گریزونت حوادث» (Event Horizon Telescope, ЕНТ) پیشبره میشدند. بیش از ۳۰۰۰ تیرابایت معلومات طی این مدت توسط کاسه های رادیویی ثبت شده — این برای نشر معلومات در انترنت بسیار زیاد بود. از همینرو دانشمندان در تاریخ ۱۱ اپریل سال ۲۰۱۷ در حدود ۱۰۰۰ دیسک در کارتن ها بسته بندی کردند و توسط طیارات به بوستون و بن برای تحلیل روان کردند.

و اینک دو سال بعد بالاخره نتیجه بدست آمد: در بیش از شش کنفرانس مطبوعاتی تیم بین المللی محققین که از ۲۰۰ دانشمند تشکیل گردیده بود، تصاویر را ارایه کردند که توسط ЕНТ عکاسی شده بود. در آن فقط حلقه مغشوش سرخ در زمینه تاریک دیده میشود. مگر دانشمندان معتقدند که این تصویر سیاه چاله در مرکز کهکشان دوردست М۸۷ یا، اگر دقیقتر گفته شود، نمای سیاه چاله است.

برای بسیاری دانشمندان این تصویر است که باید در یک ردیف با «نقطه کمرنگ آبی» (Pale Blue Dot) سال ۱۹۹۰ مشهور در جهان که توسط ماهواره فضایی «وویجر — ۱» (Voyager-1) عکاسی شده بود، قرار داده شود.

امواج رادیویی معمایی

سرآغاز این قصه را کشف بنا نمود که بعد از جنگ جهانی دوم صورت گرفته بود. آنگاه رادیستان سابق آنتن های راداری خود را به فضا توجیه نمودند و پدیده ناگهانی کشف کردند. از برخی مناطق آسمان به زمین امواج رادیویی بسیار ضعیف، اما آشکارا متفاوت میرسند.

از نقطه نظر فزیک امواج رادیویی به نور قابل دید شابهت دارد، اما اصولاً آنها کدام چیزی دیگر اند. فاصله بین امواج نوری همجوار را از ۴،۰ تا ۷،۰ میلیونم حصه متر تشکیل میدهد. در امواج رادیویی این فاصله به مراتب بیشتر است و آن از چند ملی متر تا ده ها سانتی متر بوده میتواند. نظر به طول امواج این نیز تغییر میکند که تشعشعات با ماده چگونه متقابلاً تعامل میکند: در حالیکه دیوار خانه نور قابل دید را متوقف می سازد، تشعشعات رادیویی بدون مانع از آن عبور میکند. از همینرو نوع تشعشعات به اساس رادیوتخنیک معاصر مبدل گشت. فقط در سال های ۶۰ قرن گذشته معلوم گردید که این امواج رادیوی از کجا می آیند — آنها از کهکشان های دور میرسند که از زمین میلیاردها سال نوری فاصله دارند.

رادیوتیلسکوپ در افریقا؟

اینکه آیا اینشتین در جزئیات برحق بود یا نه، فقط معلومات نو اندازه گیری نشان خواهند داد. و حالا دانشمندان باید مصروف کتله معلومات از کمپاین مشاهدات ЕНТ سال ۲۰۱۸ گردند. آیا این معلومات خواهند توانست تصویر سیاه چاله از М۸۷ را بهبود بخشید یا نه، فعلاً معلوم نیست.

امکان نظارت بر مرکز کهکشان از نیم کره شمالی هر سال فقط برای چند هفته در اپریل بوجود می آید. در سال ۲۰۱۹ دانشمندان اصلاً به امتناع از کمپاین مشاهدات، برعلاوه مسایل دیگر به خاطری، مجبور شدند که مشکل امنیت در مکسیکو بوجود آمد. این سوال که آیا دانشمندان از پروژه ЕНТ در سال ۲۰۲۰ به قلل دوردست خواهند رفت و آنتن های پاربولیک شان را به صورت فلکی قوس А توجیه خواهند کرد یا خیر، هنوز بی جواب باقی مانده است.

اگر پروژه ЕНТ ادامه یابد، پس دانشمندان قصد دارند به مجتمع تیلیسکوپ های اضافی را وصل نمایند و مشاهدات در امواج کوتاه را ادامه دهند. هاینو فالکی، استروفزیک معتقد، اعمار تیلسکوپ سب ملی متری را در یکی از کوه های نامیبیا تبلیغ میکند. و استروفزیکدانان بالاخره میخواهند هنوز هم بالاتر قرار گیرند: مجتمع بین هم مربوط تیلسکوپ ها باید سایه صورت فلکی قوس А را در فضا تعقیب کند.

 

شريکول:
لنډ لينک: http://pashtunews.com/?p=112869

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *