روسیه – بازیگر سابق که جهت بازگرداندن نقش خود در صحنه لیبیا تلاش می ورزد

  • خپرول: ۱۹ اسد ۱۳۹۷
  • نوملړ: اسپوتنیک
  • د خبر شميره: 76017

رامی التلغ در نشریه «اخبار افریقا»، چاپ لیبیا در ادامه می نویسد، احمد ال میسماری نماینده رسمی اردوی ملی لیبیا اعلام داشت که جنرال خلیفه حفتر سرقوماندان اعلی اردوی ملی لیبیا موافقه مردم لیبیا را در باره ادامه مناسبات متقابل با مسکو حاصل نموده است. او خاطرنشان ساخت که لیبیایان اوضاع پیچیده در کشور را بسیار خوب میدانند، از همینرو آنها به متحد نیرومند، مانند روسیه نیاز دارند.

مناسبات متقابل با مسکو، چه بازدیدهای رسمی، چه ورود کشتی های نظامی یا کشتی های طیاره بردار باشد، با خوشی از طرف مردم لیبیا استقبال خواهند شد، به خاطری که آنها متحد قوی میخواهند.

ال میسماری به وضاحت تفهیم نمود که روسیه نقش خود را در سوریه موفقانه تحقق بخشید. مسکو خود را در فعالیت های جنگی و دیپلوماسی تبارز داد. وزارت خارجه روسیه توانست همه بیگانگان را که جهت مداخله در سیاست سوریه تلاش میکردند، دور سازد.

نماینده رسمی اردوی ملی لیبیا اعلام داشت که در لیبیا عین حوادث که در سوریه جریان داشت، رخ میدهند. او افزود که مساله لیبیا به مداخله از جانب روسیه و شخص رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و دور سااختن بازیگران خارجی، مانند ترکیه، قطر و ایتالیا، از صحنه لیبیا نیاز دارد.

کارشناسان عقیده دارند که امیدهای لیبیا به ارتباط مسکو، از این امر ناشی میگردند که روسیه — ابرقدرت است و حرف آن شنیده خواهد شد، اگر او این مسایل را با ایتالیا، ترکیه و همچنان قطر و با کشورهای دیگر، بطور مثال با سودان که از خاک آن تروریستان وارد میشوند، مورد بحث قرار دهد.

ال میسماری اعلام داشت:« در مورد مسایل نظامی ما به همکاری نزدیک و احیای مناسبات با مسکو امیداوریم. ما همچنان با بی صبری در انتظار مداخله سیاسی روسیه می باشیم، تا کشورهای دیگر از بازی با سرنوشت لیبیایان دست بردارند».

سرگی شایگو وزیر دفاع روسیه اعلام داشت که امریکا استراتیژی استعمار نو را در عراق و لیبیا آزمایش کرده است. هدف این (استراتیژی) حمایت از هرنوع، حتی وحشی ترین ایدیولوژی ها برای تضعیف حکومت های قانونی می باشد.

میخائیل بوگدانوف معاون وزارت خارجه روسیه حمایت جانب روسیه از مساعی را تائید کرد که متوجه مساعدت از نیروهای عمده سیاسی لیبیا در امر تشکل هرچه عاجل حاکمیت دولتی دارای قابلیت کاری لیبیا بر اساس مصالحه باشد که وحدت، تمامیت ارضی و حاکمیت کشور را تامین کند.

جنرال خلیفه حفتر سرقوماندان اعلی اردوی ملی لیبیا از کشتی طیاره بردار «ادمیرال کوزنیتسوف» در جنوری سال ۲۰۱۷ بازدید نمود که عملاً به سرآغاز تجدید مناسبات بین روسیه و اردوی ملی لیبیا به سطح نظامی مبدل گشت. یک سال قبل طیارات بی پیلوت «اورلان-۱۰» روسیه عملیات اکتشافی در لیبیا انجام میداند. بعد از بازدید حفتر از کشتی طیاره بردار «ادمیرال کوزنیتسوف» اردوی ملی لیبیا سلاح های جبهه یی روسی و همچنان پرزه جات فالتو برای طیارات شکاری میگ-۲۳ دریافت کرد که به نیروی هوایی نظامی لیبیا تعلق دارند. این صادرات نسبت تحریمات که بر صدور سلاح به لیبیا وضع شده، محدود بود.

طبق معلومات « The Gulf Online»، حمایت نظامی روسیه به عملیات هوایی محدود می شود. قبلاً از پایگاه هوایی «حمیمیم» در لاذقیه سوریه «پل هوایی» برای انتقال زخمیان اردوی ملی لیبیا جهت معالجه در شفاخانه صحرایی روسیه فعال گردیده بود. نیروهای بحری روسیه نیز حضور خود را در منطقه نزدیک به سواحل لیبیا تقویت کردند و همچنان چند تمرین نظامی را در جنوب قبرس انجام دادند. در فبروری سال ۲۰۱۷ حکومت وحدت ملی از صدراعظم فیاض سراج در مورد میانجی گری بین حکومت وحدت ملی و اردو خواهش نمود.

مسکو نسبت به طرابلس از سیاست عملگرا پیروی میکند، چون قبلاً متحد آن بود و با آن از سال ۱۹۵۵ روابط تاریخی داشت. مناسبات روسیه-لیبیا بعد از فروپاشی اتحاد شوروی و به رسمیت شناختن روسیه در سال ۱۹۹۱ توسط لیبیا بوجود آمدند. پیشرفت قابل ملاحظه در سال ۲۰۰۸ هنگام بازدید ولادیمیر پوتین صدراعظم روسیه از طرابلس جهت ملاقات با قدافی رخ داد که به تحکیم همکاری بین دو کشور در تمام سطوح و امضای یادداشت تفاهم متقابل که حاوی قراردادها در عرصه های دیپلوماتیک، اقتصادی و تخنیکی بودند، منجر گردید.

روسیه قروض لیبیا به اندازه ۵،۴ میلیارد دالر در بدل قرارداد خریدای سلاح جهت زرادخانه نظامی لیبیا بخشید. طرابلس همچنان جهت همکاری در عرصه انرژی اتمی با روسیه اظهار علاقمندی نموده بود.

در جنوری سال ۲۰۱۰ بین دو کشور موافقت نامه راجع به صدور تسلیحات به ارزش ۸،۱ میلیارد دالر، بشمول طیارات سلسله «سو»، تانک ها و راکت های دفاع هوایی امضا گردید. برعلاوه این، لیبیا به افزایش قراردادها تا ۴،۲ میلیارد دالر موافقه کرده بود.

 

شريکول:
لنډ لينک: http://pashtunews.com/?p=76017

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *